SYSTÉMOVÉ RIEŠENIE KÚPEĽNE

SYSTÉMOVÉ RIEŠENIE KÚPEĽNE

Riešenie MAPEI pre zdravé bývanie

 

Vlhké mapy, plesne na stenách, či vydutý obklad sú častým problémom kúpeľní nielen v starých domoch, ale aj v novostavbách. Za týmito problémami sa skrýva chýbajúca alebo podcenená hydroizolácia. Zďaleka však nejde len o chybičku krásy. Nezriedka môžu tieto nedostatky viesť aj k zdravotným komplikáciám. Pri rekonštrukcii na zdravé a moderné bývanie sa preto nevypláca šetriť na hydroizolačnej stierke.

Kúpeľne v dome Hučkovcov vybudujeme nanovo. Budeme však venovať mimoriadnu pozornosť zabezpečeniu ich ochrany pred vodou. Voda a vlhkosť môžu totiž prenikať cez obklad a dlažbu, rovnako ako cez lepidlá a cementové škáry.

Spoľahlivú ochranu kúpeľní i sprchovacích kútov poskytne pružná rýchloschnúca hydroizolačná stierka Mapegum WPS, ktorá vytvorí po zaschnutí pružnú, kompaktnú izolačnú membránu, ktorá je nepreniknuteľná pre vlhkosť. Určená je do akéhokoľvek prostredia: do panelového domu, drevostavby, murovaných konštrukcií z tehly i pórobetónu.

Ochrana kúpeľne pred vodou bude dokonalá len vtedy, ak sa detaily, akými sú prestupy medzi jednotlivými prvkami (podlaha – stena; stena – dilatačné škáry, podlahové vpusty) zabezpečia pomocou špeciálnych gumovo-textilných pások Mapeband Easy.

Na takto pripravený podklad možno lepiť dlažbu. Odborníci Mapei odporučili Hučkovcom aj ďalšie systémové výrobky stavebnej chémie určených do vlhkých priestorov. Na lepenie obkladov a dlažby odporučili cementové lepidlo ADESILEX P9.

Na výplň škár sa použila cementová škárovacia malta Ultracolor Plus. Táto škárovacia malta obsahuje inovatívnu technológiu BioBlock®, ktorá napomáha udržiavať zdravé prostredie. Zabraňuje vzniku mikroorganizmov, ktoré vo vlhkom prostredí môžu viesť k tvorbe plesní. Technológia DropEffect® zas výrazne znižuje nasiakavosť vody do povrchu škáry. Povrch škáry je po vytvrdnutí hladký a kompaktný, vďaka čomu umožňuje jednoduchú a ľahkú údržbu.

V kúpeľni na prízemí sme zachovali pôvodnú stenu s pohľadovým režným murivom. Niektoré priznané tehly majú dokonca originálne ciachovanie a na stene krásne vynikajú. Povrch lícových tehál sme ošetrili bezfarebným impregnačným náterom Antipluviol, ktorý ich chráni pred vodou. Netreba sa preto obávať zmeny vzhľadu.

Produktové riešenie Mapei

Tri varianty materiálových a technologických riešení zhotovenia kúpeľne sú navrhnuté tak, aby zabezpečili potrebnú funkčnosť a zároveň zodpovedali finančným možnostiam majiteľov rodinných domov.

V prípade, ak je hydroizolačný systém kúpeľne funkčný, možno vo variante RenovActive Štandard použiť novinku Mapei – systém LVT (luxury vinyl tiles – luxusné vinylové dielce). Pri ich inštalácii priamo na dlažbu a obklad ušetríte čas, materiál, peniaze a zostane vám menej odpadu.

Kúpeľne Hučkovcov sa budú realizovať systémovým riešením Mapei pre kúpeľnevo variante RenovActive Štandard Plus. Systém je zárukou, že sa jednotlivé výrobky dopĺňajú, aby kúpeľňa bola zhotovená naozaj kvalitne.

V prípade požiadavky na takmer okamžitú možnosť využívania zrekonštruovaných priestorov, navrhujú odborníci Mapei vo variante RenovActive Premium systém pre kúpeľne, ktorý uvažuje s použitím rýchloschnúcich výrobkov.

Špecifikácia odporúčaných výrobkov MAPEI

 

                   Štandard           Štandard Plus                 Premium 
Pdf dokument na stiahnutie Pdf dokument na stiahnutie Pdf dokument na stiahnutie

 

Riešenie Mapei pre ekológiu

Stratégia spoločnosti Mapei je dlhodobo postavená na troch základných pilieroch: špecializácia, partnerstvo a inovácia. Tieto hodnoty uplatňuje aj smerom k ochrane životného prostredia, a to predovšetkým dodávkami výrobkov stavebnej chémie vhodných do projektov trvalo udržateľného stavebníctva.

Mapei podporuje vývoj a presadzovanie materiálov:

  • s nízkou emisiou prchavých organických látok,
  • s nízkou prašnosťou počas ich miešania a skladovania, respektíve materiálov, ktoré prispievajú k udržiavaniu čistého životného prostredia a ochrane zdravia pracovníkov,
  • zabraňujúcich tvorbe plesní (ak sa aplikujú vo vlhkom prostredí),
  • prispievajúcich k zvýšeniu komfortu životného prostredia (napríklad zlepšením akustických vlastností, pohlcovania hluku a pod.).

Ako správne lepiť dlažbu a obklad v kúpeľni? Sledujte náš stavebný denník. 

                                                                 Stavebný denník

Súvisiace odkazy