PRESVETLENIE PRIESTORU POD ŠIKMOU STRECHOU

PRESVETLENIE PRIESTORU POD ŠIKMOU STRECHOU

Riešenie VELUX pre zdravé bývanie

 

Strešné okná VELUX sú navrhnuté tak, aby rovnomerne privádzali denné svetlo a čerstvý vzduch do celého domu. Riadené vetranie a tienenie tak pomáhajú celoročne udržiavať zdravé a príjemné vnútorné prostredie.

 Životný priestor rodiny Hučkovcov sa využitím podkrovia podarilo zväčšiť o 45 %. Správnym návrhom presvetlenia sa dnu dostane dostatok denného svetla a zároveň sa zabráni jeho prehrievaniu.

Strešné okná VELUX privádzajú dostatok denného svetla aj do prízemia. Centrálny priestor domu – kuchyňa prepojená s jedálňou – nie je uzatvorená na úrovni podhľadu. Izba je otvorená do krovu, čo zásadne vylepšilo jej vzhľad. Pôvodne obslužná miestnosť sa zmenila na najatraktívnejšiu časť domu.

Vysoko umiestnené strešné okno priestor nielen presvetľuje, ale aj automaticky vetrá. Cez takto umiestnené strešné okno sa vydýchaný vzduch a výpary z varenia vyvetrajú trikrát rýchlejšie. Strešné okno Velux je doplnené motorickou jednotkou a vonkajšou markízou.

Optimálne presvetlenie izieb v podkroví a tepelný komfort v nich sa zabezpečil osadením výkyvných strešných okien VELUX s rozmerom 780 x 1400 mm do dvoch svetových strán miestností. Otvorenie oboch okien naraz umožní jednoducho vyvetrať nahromadený vzduch a udržať v podkroví zdravú mikroklímu.

 

Správne osvetlenie a možnosť poriadne vyvetrať sú mimoriadne dôležité v detskej izbe. Výkyvné strešné okno VELUX sa preto umiestnilo nad hraciu plochu a nad pracovný stôl.

 

Do kúpeľne a do priestorov so zvýšenou vlhkosťou sú ideálne bezúdržbové biele strešné okná VELUXs polyuretánovou ochrannou vrstvou a dreveným jadrom.

Pre projekt RenovActive boli odborníkmi odporučené strešné okná VELUX z radu Štandard Plus  s energeticky úsporným trojsklom Uw 1,1 . V každej miestnosti je aspoň jedno okno vybavené motorickou jednotkou, ktorá umožňuje diaľkové ovládanie okien.

Strešné okná na slnečných stranách strechy sú vybavené vonkajšími markízami, ktoré v lete znížia teplotu až o 6°C, vďaka čomu celoročne udržiavajú tepelný komfort v dome. Reguláciu denného svetla alebo úplné zatemnenie pre dokonalý oddych zabezpečujú originálne rolety  z vnútornej strany strešných okien.

 

Kvalitu vnútorného prostredia stráži inteligentný systém VELUX ACTIVE. Užívateľov odbremenil od akejkoľvek manipulácie so strešnými oknami a roletami. Pomocou senzorov neustále monitoruje teplotu, vlhkosť vzduchu aj koncentráciu CO2 a reaguje na aktuálne podmienky. Miestnosť automaticky vyvetrá, či zatieni.

Vodotesné napojenie okna na strešný plášť zaistí lemovanie VELUX a zároveň zabráni akýmkoľvek únikom tepla.

Produktové riešenie VELUX

RenovActive má za cieľ ukázať dostupnosť renovácie bežného domu na zdravé, energeticky úsporné a moderné bývanie. Ponúka tri úrovne renovácie typického štvorcového rodinného domu. Tri varianty materiálových a technologických riešení sú navrhnuté tak, aby zabezpečili potrebnú funkčnosť a zároveň zodpovedali finančným možnostiam majiteľov rodinných domov.

Špecifikácia odporúčaných výrobkov VELUX

 

                Štandard            Štandard Plus                  Premium
Pdf dokument na stiahnutie Pdf dokument na stiahnutie Pdf dokument na stiahnutie


Riešenie pre ekológiu VELUX

Strešné okno VELUX minimalizuje emisie CO2 počas celého životného cyklu. Po dvadsiatich rokoch životnosti nadobúda dokonca pozitívnu CO₂ stopu, a to v hodnote -162 kg emisií CO2. Emisie CO2 vyprodukované pri výrobe strešných okien sú teda nižšie ako úspory CO₂, ktoré možno získať z pasívnych solárnych ziskov pri používaní strešného okna.

Tieto úspory môžu byť ešte vyššie, ak je strešné okno vybavené vonkajšími roletami, ktoré chránia stavbu pred únikom tepla a prehrievaním v lete. Vonkajšie rolety môžu zlepšiť úspory emisií CO2 počas životného cyklu okna o 36 %.

Strešné okná VELUX sa vyrábajú z dreva, ktoré pochádza z certifikovaných a obnovovaných lesov, či už certifikovaných FSC (Forest Stewardship Council) alebo PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Ako sa strešné okná správne inštalujú a na čo si dať pri montáži pozor? Sledujte náš stavebný denník.

                                                                                   Stavebný denník