Búracie práce

26. 05. 2020 | Miernou úpravou dispozícií sme prepojili centrálny obytný priestor so záhradou a docielili sme tak zmenu konceptu bývania.

Prvá fáza búrania bola kľúčová pre úpravu dispozícií a zmenu konceptu bývania.

V pôvodných štvorcových domoch sú reprezentačné izby s oknami situované do ulice. Do dvora je orientovaná len kuchyňa, kúpeľňa a malé obslužné miestnosti. Interiér nie je prepojený so záhradou, do dvora sa nazerá len cez veľmi malé okienka.

Ak uvažujeme o dome pre modernú rodinu, je kľúčové prepojiť centrálny obytný priestor so záhradou. Tejto filozofii sme prispôsobili búracie práce.

Tam, kde to bolo možné, sme sa snažili o čo najmenšie stavebné zásahy. V parádnych izbách do ulice, ktoré zvyčajne majú dobrú kvalitu stavby, sme odstránili drevené parkety, pretože do podlahy budeme dávať izoláciu. Posunuli sme aj vstupné otvory do miestností.

Odstránili sme nadbytočné priečky v kuchyni, kúpeľni a servisných miestnostiach tak, aby sme vytvorili hlavný obytný priestor a maximálne ho otvorili do dvora. Stenu v kúpeľni sme po odhalení nechali nebielenú, iba sme ju domurovali a opravili tak, aby mohla zostať s viditeľnými pôvodnými tehlami.

Otvorenie domu do dvora a záhrady bolo kľúčovým momentom, ktorý starší rodinný dom  premenil na bývanie pre modernú rodinu. Vďaka tomu sa z pôvodne najhoršej časti stala tá najkvalitnejšia.